'Vatandaşı Borca Batırdı, Şimdi Kart Kullanmayın Diyor'

19 Temmuz  2013 Cuma

Hürriyet

Başbakan Erdoğan'ın yaptığı 'kredi kartı almayın' çağrısına farklı tepkiler geliyor. Muhalafet başbakanı bu söylemi nedeniyle eleştirirken, başbakanın asıl vurgusunun kart kullanımın doğru yapılması gereğine olduğunu düşünenler de var.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak Erdoğan’ın kredi kartı çıkışına "Sanki 10 yıldır olan kendisi değilmiş gibi..." tepkisini gösterdi. Öztrak, "Erdoğan sanki bu ülkede 10 yıldır başbakan olan kendisi değilmiş gibi, yetkisi olduğu halde bu soygunu durdurma yetkisi yokmuş gibi konuştu. Kalkmış bankalardan şikayet ediyor. Sanırsınız ana muhalefet lideri. El insaf" dedi.

Erdoğan'ın, ülkeyi on yıldır borçla, sıcak parayla idare ettiğini, geliri artmayan vatandaşın da hayatını sürdürmek için bir bankadan bir bankaya koşup, bir kredi kartı borcunu bir başka bankanın kartıyla, kredisiyle kapatmaya çalıştığını ileri süren Öztrak, "Şimdi de kalkmış borç batağına saplanan insanlara kredi kartı kullanmayın, diyor. Sanki 10 yıldır iktidarda bir başkası var. Tamam vatandaş kart kullanmasın, o zaman ülkede üretimi artırın, vatandaşın gelirini artırın. İnsanlar borçla hayatta kalır hale gelmişler. Kart kullanmayıp ne yapacaklar, aç mı kalacaklar" diye sordu. Öztrak, Başbakanın Gezi Parkı olaylarının sorumlusu olarak faiz lobisini gösterdiğini anımsatırken, dünkü açıklamalarıyla faiz lobisini kredi kartına indirgeyerek, geri adım attığını iddia etti.

Borçluluk artıyor
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Başbakan'ın sözlerinin ekonomik ve rasyonel olmadığını söyledi

Tanrıkulu, sorunun özellikle toplumun yüzde 20'lik alt gelir grubunda yaşandığına dikkat çekerek, bu kişilerin yaşamlarını sürdürmek için kredi veya kredi kartı kullandığının altını çizdi. O nedenle başbakanın çağrısının irrasyonel olduğunu ileri süren Tanrıkulu, "Başbakan bu insanlara yaşamınızı sürdürmeyin, çağrısı mı yapıyor" diye sordu.


Nakit yok ki
Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar ise ‘Halkın nakit parası yok ki. Nasıl kredi kartı kullanmasın.İnsanlar ekmeğini bile kredi kartıyla alıyor.Başbakan hangi ülkede yaşıyor’ dedi

Faiz lobisinden faiz dışı gelir lobisine
Radikal Gazetesi yazarı ve ekonomist Uğur Gürses, Başbakan'ın söyleminin faizden faiz dışı gelir ve komisyonlara döndüğünün altını çizdi.

Ancak Başbakan Erdoğan'ın şikayet etmek yerine rekabeti artırıcı ve ücretleri düşürücü yönde adımlar atması gerektiğini kaydeden Gürses, "Orası şikayet merci değil. Eğer Başbakan bu konuda çok muzdaripse o zaman elinin altında kamu bankaları var, o bankalara talimat verir ve komisyonlarını düşürmesini ister. Ama bunların rekabet kuralları içerisinde olması gerekiyor" dedi.

Ekonomilerde kimseye 'kredi kartı almayın' denmeyeceğini ancak kredi kartı kullanmanın da aslında belirli bir finansal okuryazarlık gerektirdiğini belirten Gürses, "Okullara bunun dersi koyulabilir ve insanlar böylece harcamalarını daha rasyonel yaparlar. Mesela çok kredi almazlar ve zamanında ödeme kültürünü geliştirirler. Kredi kartı insanlara olmayan satın alma gücünü vermiyor. Sadece nakit akımlarını düzenlemeye yarıyor. Aybaşında alacağımız maaşa mahsuben harcama yapılmasını sağlıyor. Ama herkes bu şekilde göremiyor" dedi.

Bu çağrıyı yapmak bizim işimiz
Başbakanın "Kredi kartı almayın" çağrısını samimiyetsiz bulduklarını söyleyen Tüketiciler Birliği Federasyonu Başkanı Ali Çetin de "Tüketicilere böyle bir çağrı yapmak bizim işimiz. Herkes kendi üzerine düşen iş ile ilgilenmelidir. İşlerin bu duruma gelmesinin sorumlusu ne faiz lobisi ne banka lobisidir yetki sahibi tek bir merci vardır o da hükümettir yani Başbakandır. Onun görevi de böyle çağrı yapmak değil yüksek yargı kararlarına uygun hareket etmektir. Eğer bir şeyler yapılmak isteniyorsa, tüketicilerin aleylehine olan yasalar değiştirilmelidir. Alım gücünü arttıracak girişimlerde bulunulmalı, tüketicinin hem mali hem hukuksal anlamda hakkını arayabilmesinin önü açılmalıdır. Aksi halde bu çağrılar seçime yönelik çaba olarak değerlendirilecektir" dedi.

Bankaların 2001 yılından bu yana olağan üstü karlar elde ederken, tüketicinin alım gücünün de aynı oranda düştüğünü ifade eden Çetin; "Bankalar bunu yapabiliyorsa ona bu hakkı veren hükümettir. Biz 1999'dan bu yana tüketicinin alım gücünü arttıracak düzenlemeler talep ediyoruz. Ama yapılan düzenlemeler hep tüketici lehine oldu" diye konuştu.
19 Temmuz  2013 Cuma

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım