Mustafa Kumlu İstifa Etti

02 Eylül  2013 Pazartesi

Hürriyet

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Mustafa Kumlu istifa etti. Kararı sendikanın yönetim kurulu üyeleri arasında da şok etkisi yarattı.

Kumlu'nun ardından yedek yönetim kurulu üyesi yönetime davet edilecek. Koop-İş Sendikası Başkanı Eyüp Alemdar'ın yedek üye olarak yönetime girmesi beklenirken, yönetim kurulu da kendi arasında yeni başkanı seçecek. Türk-iş çevreleri Genel Mali Sekreter Ergün Atalay'ın yeni başkan olarak seçilmesine kesin gözüyle bakarken, Türk-İş'in 2015 Aralık ayında yapılması gereken olağan genel kurula kadar Atalay ile yola devam edeceği ifade ediliyor. Olağanüstü Genel Kurul kararı alınması içinse ya yönetimin karar alması gerekiyor ya da delegenin beşte birinin imzasıyla, geçerli bir gerekçeyle, olağanüstü genel kurul toplanabiliyor.

KUMLU'NUN AÇIKLAMASI

Mustafa Kumlu, yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

2011 yılında yapılan TÜRK-İŞ Genel Kurulu’nun hemen ardından, TÜRK-İŞ Yönetiminde başlatılan huzursuzluk, zaman içinde giderilemeyecek bir noktaya getirilmiş ve TÜRK-İŞ’ e zarar verir hale gelmiştir. TÜRK-İŞ topluluğu içinde şube yöneticiliğinden genel başkanlığa kadar her kademede otuz altı yıl emek vermiş bir sendikacı olarak TÜRK-İŞ’ in yüksek çıkarları benim için önemlidir. Verdiğim bu önem gereği, Yönetim Kurulu içinde yaşanan problemlerin aşılmasındaki en önemli görevin bana ait olduğu inancını taşıyor, bu temenniyle TÜRK-İŞ Genel Başkanlığı’ndan istifa ediyorum. Beni TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu’na 1999 yılında Genel Mali Sekreter; 2003 yılında Genel Sekreter; 2007 yılında ve 2011 yıllarında Genel Başkanlığa seçen ve hiç bir kararımızda ve eylemliliğimizde yalnız bırakmayan TÜRK-İŞ topluluğuna teşekkür ediyorum. Verdiğimiz mücadele ve eylemlilikte birlikte olduğumuz emek ve meslek örgütleri ile eylemlerimize destek olan halkımıza teşekkürü bir borç biliyorum.”
02 Eylül  2013 Pazartesi

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım