Memur ve İşçi Anneler Yarı Zamanlı Çalışacak

01 Şubat  2016 Pazartesi

sözcü

Doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar getiren “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Görüşmelerine bir süredir devam edilen yasada, doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar getirilmesinin yanı sıra çeşitli alanlarda yeni düzenlemeler bulunuyor.Buna göre, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek.

SÜRE 6 AYA KADAR ÇIKABİLİYOR

Doğum yapan memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.
Tasarı çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı da getiriyor. Çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Yarı zamanlı çalışmada mali haklar ile sosyal yardımlara ilişkin ödemelerin yarısı yapılacak. Fiili çalışmaya bağlı ödemeler ise devam edecek.

Kadın işçiler de doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 gün, günlük çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilecek.

01 Şubat  2016 Pazartesi

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım