Maden İşçileri İnsanca Yaşam için Grevde

13 Ağustos  2014 Çarşamba

Birgün

Maraş’ta bulunan Afşin Elbistan B Termik Santralı’nın kömür ihtiyacını karşılayan Çöllolar Kömür İşletmesi işçileri, greve devam ediyor. İşçiler, ücretlerinde iyileştirmenin yanı sıra çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.

Ciner Grubu bünyesinde Park Teknik tarafından işletilen Çöllolar’da Türkiye Maden-İş Sendikası Afşin-Elbistan Şubesi ile patron arasındaki görüşmeler 8 ay önce başlamıştı. Bir anlaşma sağlanamaması üzerine sendika grev kararı aldı, ancak Bakanlar Kurulu kararıyla grev ertelendi. Çalışma koşullarına ve düşük ücretlerine isyan eden 205 maden işçisi, bu erteleme kararına karşın 6 gündür şantiye iş bırakma eylemini sürdürüyor.

‘VAZGEÇMEYECEĞİZ!’

BirGün’e konuşan işçilerin sendika temsilcisi Basri Koca, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediğini, daha önce greve giden 105 işçinin işten atıldığını belirtti. Bu işçilerin daha sonra geri alındığını, ancak 2 işçi temsilcisinin çıkarıldığını ifade eden Koca, “Şu anda 204 arkadaşımla birlikte grevdeyiz. Bizi yıldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ailelerimizi grev yerine sokmuyorlar. Ancak biz taleplerimiz yerine getirilinceye kadar vazgeçmeyeceğiz” dedi.


‘ARKADAŞLARIMIZI BULUN’

İnsani bir ortamda çalışmak istediklerini dile getiren Koca, “Ulaşım araçlarımız hurda halinde, tuvaletlerimiz girilecek gibi değil. Sağlıklı bir ortamda çalışmak istiyoruz” diye konuştu. 2011 yılı şubat ayında yaşanan heyelanlarda 11 işçinin yaşamını yitirdiğini, 9’unun cenazesine halen ulaşılamadığını hatırlatan Koca, bir an önce arkadaşlarının cesetlerinin çıkarılmasını ve ailelerine teslim edilmesini istediklerini ifade etti.

Grev haklarının engellenmek istendiğine de dikkat çeken Koca, “Biz işyerinde huzur istiyoruz, işçi sağlığı ve güvenliği için önlem alınmasını, toplusözleşme için bize namus sözü olarak verilen sözlerin imzalanmasını ve yerine getirilmesini talep ediyoruz” dedi.


301 CANIN GİTMESİ Mİ GEREK?

BirGün’e konuşan Maden-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahir Yiğit ise, taleplerinin başında insanca yaşamaya yetecek bir ücretin geldiğini söyledi. Yiğit, “Toplusözleşmede ortak nokta yakalanmıştı. Fakat işveren tarafından farklı bir tarafa çekildi. Ücretlerde bir iyileştirme yapılmadı” dedi.

Daha önce gerçekleştirilmek istenen grevin ertelenmesini anti-demokratik bir uygulama olarak yorumlayan Yiğit, medyanın ilgisizliğinden de yakındı. Yiğit, “Maden işçilerin durumunu konuşmak için 301 canın gitmesi mi gerekiyor? Neden maden işçileri öldükten sonra basın bizi gündeme taşıyor?’’ diye sordu.
13 Ağustos  2014 Çarşamba

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım