Kalkınma Bakanlığı'ndan Türkiye Çapında Dikkat Çeken Araştırma

08 Temmuz  2014 Salı

Hürriyet

Kalkınma Bakanlığı Türkiye’nin yoksulluk haritasını çıkardı. Buna göre Türkiye’nin yüzde 16.3’ü, 4 bin 515 TL olarak belirlenen yoksulluk sınırı altında yaşıyor.

YOKSULLUKLA mücadele eden insanların bölgelere göre ortak özellikleri ne, nasıl yaşıyorlar... Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada Türkiye’deki yoksullukla ilgili dikkat çekici detaylar yer aldı. Bölgelere göre yoksulluğun fazla olduğu alanların araştırıldığı çalşmaya göre İstanbul’da ücretli ve maaşlı çalışanlarda, kiracılarda ve cep telefonu olmayanlarda
yoksulluk yaygın. İstanbul’daki yoksulların yüzde 70’i internet sahibi değil. Yoksul tanımına giren yurttaşlar arasında balık ya da tavuk içeren yemek yiyebileceklerini belirtenlerin oranı Batı Karadeniz’de sadece yüzde 3.24. Güneydoğu Anadolu’da bu oran yüzde 6’ya çıkıyor.

Kalkınma Bakanlığı uzmanı Eda Doğan tarafından hazırlanan ve “Türkiye’de yoksulluğun ölçülmesi” adını taşıyan tez çalışmasında bölgelere göre yoksulluğun fazla olduğu kişiler şöyle sıralandı:

Batı Marmara’da ücretsiz aile işçisi olanlar ve okur yazar olmayanlarda;
Ege’de bilgisayar sahibi olmayanlar, sobalı evde oturanlar ve 15-16 yaş arası nüfusta;
Doğu Marmara’da kiracı durumunda olanlar, okur yazar olmayanlar ve cep telefonu olmayanlarda;
Batı Anadolu’da kırsal nüfus, sobalı evde oturanlar, ücretli ve maaşlı çalışanlarla, 0-15 yaş arası nüfusta;
Akdeniz’de kırsal nüfus ve otomobil sahibi olmayanlarda;
Orta Anadolu’da kırsal nüfus, mesleki ve teknik lise mezunu olanlar ve yevmiyeli çalışanlarda;
Batı Karadeniz’de 0-15 yaş nüfus, yevmiyeli çalışanlar, ücretsiz aile işçisi olanlar, ev sahibi olanlarda;
Doğu Karadeniz’de mesleki ve teknik lisesi mezunu olanlar, yevmiyeli çalışanlar
ve ücretsiz aile işçisi olanlarda;
Kuzeydoğu Anadolu’da 15-64 yaş arası nüfus, 0-15 yaş arası nüfus, mesleki ve teknik lise mezunu olanlarda;
Ortadoğu Anadolu’da ev sahibi olanlar, sobalı evde oturanlar, 15-64 yaş arası nüfus.

Tatil hayal

YOKSUL kesim içinde ‘1 haftalık tatile gidebilirim’ diyenlerin oranları İstanbul’da yüzde 1.07, Batı Marmara, Ege, Batı-Doğu Karadeniz, Anadolu ve Ortadoğu Anadolu’da ise sıfır.

Et yiyemiyorlar

YOKSUL kesim içinde et, tavuk ya da balık içeren yemek yiyebildiğini belirtenlerin oranı İstanbul’da yüzde 20.1 iken bu oran Batı Anadolu’da yüzde 3.58’e Batı Karadeniz’de ise yüzde 3.24’e iniyor.

İnternet yok cep var

İstanbul’da yoksullar içinde bilgisayar sahibi olanların oranı yüzde 41.8 olurken, Güneydoğu Anadolu’da ise yüzde 3.94’le sınırlı kaldı. İnternet sahipliğinde ise İstanbul’da yoksulların yüzde 70.98’i internet sahibi olmadığını belirtirken, aynı oran Güneydoğu Anadolu’da yüzde 99.36 oldu. Yoksulların çoğunun tüm bölgelerde cep telefonuna sahip olduğu da dikkat çekti.
08 Temmuz  2014 Salı

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım