İşsizlik Fonu Esniyor

22 Eylül  2014 Pazartesi

Milli Gazete

İşsizlik Sigortası Fonu'nun büyüklüğü 72 milyar lirayıgeçti; hükümet, işsizlik sigortasından yararlanma koşullarının esnetilmesi, süresinin uzatılması için düğmeye bastı. Fon'un işlevi ve işsizlik maaşı uzun süreli işsizler için eğitim, yaş grubuna göre artırılacak. Prim koşulları esnetilerek daha fazla işsizin yararlanması sağlanacak. Özellikle üniversiteli genç işsizlere daha fazla ödenek ayrılacak.

İŞ ARAYANA DANIŞMANLIK HİZMETİ

İstihdam stratejisini güncelleyen hükümet, radikal adımlar atmaya hazırlanıyor. Fon'daki kaynağın önemli bölümünün işsizliği azaltmada kullanılması öngörülüyor. İş arayanlara etkin danışmanlık hizmetinin yanı sıra kendi işini kurmalarını destekleyen bir sistem kuruluyor. İşsizlik maaşından yararlanma koşulları güncelleniyor. Prim kadar, yaş ve eğitim gibi kriterler de dikkate alınacak. Uzun süreli işsizler ve yaş grubuna göre kademeler oluşturulacak. Fon'dan prim günü yetersiz olduğu için yararlanamayan işsizlere destek sağlanacak.

GENÇLERE AYRICALIK

Bakanlık, primini doldurmayan gençler için de ayrıcalık tanımaya hazırlanıyor. Prim koşulları esnetilerek kademeli bir sistem oluşturulacak. İşsizlik ödeneği miktarının işsizlerinasgari düzeyde geçimlerini sağlayacak düzeyde olması gerektiğini belirten Çalışma Bakanı Faruk Çelik, "Bununla beraber çalışmamayı teşvik edecek düzeyde
olmaması gerekiyor" dedi.

MEVCUT SİSTEM NASIL?

İşsizlik maaşı alınabilmesi için kişinin işten atılmadan önce 120 günü kesintisiz olmak üzere son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olması zorunluluğu bulunuyor. Kişi çalışırken maaşı ne kadar olursa olsun işsiz kaldığında eline geçen tutar brüt asgari ücretin yüzde 80'ini
geçemiyor.

400 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Türkiye İş Kurumu verilerine göre; işsizlik maaşı alanların büyük kısmı nitelik gerektirmeyen meslek mensubu ve 30 yaşından büyüklerden oluşuyor. Yüksek Planlama Kurulu'nda kabul edilen 2014-2023 Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında da yılda 400 bin kişinin işgücü yetiştirme kursuna alınması hedefleniyor.
22 Eylül  2014 Pazartesi

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım