Ballı

24 Nisan  2014 Perşembe

Sözcü

Kovan yağması var. Muğla’dan, Zonguldak’tan, Kemerköy’den, Yeniköy’den kalkıp Ankara’ya gelerek Özelleştirme İdaresi kapısına bedenlerini zincirleyen işçiler, bütün Türkiye duysun diye “bu ballı yağmayı” anlatmak istemişlerdi.

Kemerköy Santrali:

Kurulu gücü:
630 Megawat.
Ucuza mal ediyor.
Kilovatı 9 kuruş.

Yeniköy Santrali:

Kurulu Gücü:
420 Megawat.
Ucuza mal ediyor.
Kilovatı 8 kuruş.
İki santral toplamı:
1050 Megawat.

Yanlarında:

Kemerköy Limanı.
Linyit İşletmesi.
Maden ocağı
Kireçtaşı ocakları.
Baraj ve göletler.
800 adet lojman.

Ve limanların arkasında deniz kıyısında ballı imarı çıkartılmış; lüks otel yapabilirsin, marina kondurabilirsin 146,5 dönüm kupon arsa… Tüm bu malın-mülkün tamamı 2 milyar 671 milyon dolara IC İçtaş’a (Başbakan’ın göz bebeği üçüncü köprü ile diğer büyük ihaleleri alan şirket) işletme hakkı ve varlık satışıyla verildi.
Santraller işletme hakkı.
Süre sonunda devlet geri alacak.
Diğerleri gitti gider.
Alanın malı oldu.
* * * *
Kitabına uyduruldu.
Şekil şartı tutturuldu.
Kapalı zarf usulü yapıldı.
Zarftan çıkanlar hep tanıdık.
Sözüm ona yarıştırıldı.
Bal dolu kovan
İC İçtaş’a sunuldu.
İthal doğal gaz santrallerinden (ÜNİMAR-ERON-DOĞA-OVA gibi) elektriğin kilovat saatini 25-26-27 kuruşa alan devlet elindeki yerli kömür yatakları yanında yapılmış zarar etmeyen ve kilovatını 8-9 kuruşa mal eden Kemerköy ve Yeniköy santrallerini ballı fiyata sattı.
* * * *
Niçin “Ballı Kovan” diyorum?
İzin verin gerekçemi sunayım:
Seyit Ömer Santrali:
Kurulu Gücü:
630 Megawat.
Devletin elindeydi.
2. 400 milyar dolara satıldı.
Kıyaslamayı görün.
Kemerköy ve Yeniköy toplam kurulu gücü 1050 Megawat (yaklaşık iki kat) olmasına rağmen, lojmanları, barajları, göletleri, kireç ocakları, 146.5 dönüm deniz kıyısında kupon arsasıyla 2.6 milyar dolara verildi.
Devletin malı deniz.
Kemerköy ve Yeniköy santralleri, en son aldığı devlet işlerini yapamaz da çuvallarsa “Hazine Garantisi” korumasına alınan şirkete sunuldu.
* * * *
630 Megavat gücündeki Seyit Ömer Termik Santrali, yaklaşık dört ay önce 2 milyar 400 milyon dolara gittiyse 1050 Megawat gücünde olan Kemerköy ile Yeniköy, hangi hesaba ve kitaba göre aynı fiyata elden çıkartılıyor?
Son bir bilgi vereyim.
Sayıştay raporlarında var.
Devletin elektrik alım satım şirketi (Türkiye Elektrik Ticaret) ithal doğal gazla pahalı elektrik üreten ve yüzde 25 kârını koyarak devlete satan şirketlere 2012’de şu paraları ödedi:

Doğa Esenyurt’a:
408 milyon 542 bin TL.
Ova Elektrik’e:
491 milyon 952 bin TL.
Enron Trakya’ya:
910 milyon 547 bin TL.
Ünimar’a:
929 milyon 881 bin TL.
* * * *
Ucuza elektrik üreten devlet santrallerini özele aktar ballı fiyata aktar. Özelden pahalı elektrik al. Böyle bir “Ballı Kovan Düzeninde” Türkiye’de elektrik nasıl ucuzlar, rekabet nasıl gelir? Türkiye elektriği en pahalı kullanan ülkelerin ön sırasında geliyor.
24 Nisan  2014 Perşembe

Tasarım / Kodlama : Norm Yazılım